ŻYCIE MISTYCZNE
Opis
Czy istotę mistyki stanowią stany duszy zgoła cudowne, dostające się w udziale duszom wybranym i szczególnie powołanym?
Czy też przeciwnie – stany mistyczne nie są niczym cudownym, Jedynie pełnym rozkwitem łaski w duszy wiernie z nią współpracującej, a tym samem czymś normalnym i dostępnym dla każdego żyjącego w stanie łaski?
Oto przedmiot sporu dzielącego na dwa przeciwne obozy teologów i autorów zajmujących się tym problemem. Dom Louismet wyznaje i broni drugiego poglądu. Życie mistyczne nie jest dlań niczym innym jak „serdecznym, zażyłym i poufałym, trwałym i świadomym zjednoczeniem z Bogiem”. W szeregu swych prac takim właśnie je opisuje, a przez to zagrzewa swych czytelników do tęsknoty za nim i do dążenia doń.
Tom niniejszy, który oddajemy w ręce polskiego czytelnika, najogólniej porusza ten temat i wprowadza w świat zagadnień [...], wiodąc do ostatecznych konkluzji i do syntezy.
(fragment wstępu)
Dom Savinien Louismet OSB, 1858–1926, urodził się w Sens we Francji. Wychowany w pobożnej katolickiej rodzinie, uczęszczał do szkoły chóralnej w Sens i do Petit Séminaire w Auxerre. Wybrał życie mnicha benedyktyńskiego w opactwie La Pierrequi-Vire, składając profesję w 1877 r. w wieku 19 lat. Został wyświęcony na kapłana w 1882 r., a następnie wysłany na misję na Terytorium Indiańskim (obecnie stan Oklahoma). Służył tam przez 13 lat, ale z powodów zdrowotnych wrócił do Europy. W 1902 roku został tymczasowym przełożonym opactwa Buckfast, gdzie pozostał do końca życia, podejmując jednocześnie owocną posługę misyjną i rekolekcyjną oraz pracę pisarską. Odszedł do domu Ojca 19 stycznia 1926 roku.
***
O książkach o. Louismeta:
Książki Dom Louismeta tworzą rodzaj katechizmu sztuki miłowa- nia Boga [...] ich mistyka koi, pociesza, zachwyca. Nie tylko zapalają nasze dusze pragnieniem zjednoczenia z Bogiem w żarliwej miłości, ale jeszcze wykazują, że prawdziwa tradycyjna mistyka katolicka nie gubi się w obłokach ani nie bywa przywilejem nielicznych wybra- nych dusz, lecz przeciwnie: dostępna jest każdemu o dobrej woli.
(„Revista Ecclesiastica” – Hiszpania)
O Życiu mistycznym:
Daje się dziś w świecie odczuć prawdziwe i rzeczywiste pragnienie bliższego poznania i ściślejszego współżycia ze światem niewidzial- nym, czyli po prostu z Bogiem. Dom L. wskazuje nam właściwe drzwi, które mogą nam to życie otworzyć, i daje nam do nich klucz [...] Nie ma w tym nic ezoterycznego, niedostępnego dla ogółu.
(„The Catholic Review” – Anglia)
Miło nam podnieść jako zalety tego tomu ton pełen serdecznego ciepła przenikającego serca i styl pełen wdzięku, prosty i poufały, a jednak wymowny tą ognistą wymową, co gardzi pustą retoryką, a gdzie się wypowiada dusza apostoła, który cię przynagla, byś ob- rał i przywarł do jedynie prawdziwych i istotnych dóbr.
(„Revue des Jeunes” – Francja)